שימור עובדים זה כל כך אנדרייטד: 6 שיטות פרקטיות לשמירה על העובדים הטובים ביותר שלכם

שימור עובדים הוא יותר מסתם מילת באז מגמתית של משאבי אנוש; זה נושא קריטי שיש לו השלכות פיננסיות ותפעוליות משמעותיות על עסקים. מקובל לשמוע מעסיקים רבים מתלוננים על האתגרים של שימור עובדים מובילים לאורך זמן, אבל פחות נפוץ לראות חברות מאמצות שיטות יעילות לפתרון הבעיה.

בעוד שחברות רבות מתמקדות ברכישת טאלנטים, לעיתים קרובות הן מתעלמות משימור שיטתי ויעיל של אנשי המקצוע המיומנים שכבר עובדים בחברה. השאלה היא איך עושים את זה ביעילות?

מדוע שימור עובדים חשוב כל כך?

לפני שנתעמק בשיטות השונות, חיוני להבין מדוע שימור עובדים חיוני כל כך. על פי מחקר של החברה לניהול משאבי אנוש (SHRM), העלות הכוללת של החלפת עובד יכולה להגיע עד ל-50%-60% מהשכר השנתי של העובד. מלבד ההיבט הפיננסי, שיעורי תחלופה גבוהים יכולים להשפיע לרעה על מורל העובדים, לשבש את לכידות הצוות ולגרום לאובדן ידע ארגוני. לפיכך, הצבת אסטרטגיית שימור עובדים יעילה יכולה להציע רווחים משמעותיים לטווח ארוך.

6 אסטרטגיות לשימור עובדים יעיל 

1.צרו תרבות של תקשורת פתוחה

בניית תרבות של שקיפות ותקשורת פתוחה היא אבן היסוד של שימור עובדים. עובדים נוטים להישאר יותר זמן בסביבה שבה הם מרגישים ששומעים, רואים ומעריכים אותם. שיחת עדכון של אחד על אחד באופן קבוע, פגישות צוות וערוצי משוב אנונימיים יכולים לספק לעובדים הזדמנויות להביע את דעותיהם וחששותיהם ולקבל עליהם מענה מיטבי. 

2.השקיעו בפיתוח מקצועי

אף אחד לא רוצה להרגיש תקוע במקום עבודה ללא מוצא. מתן הזדמנויות לפיתוח מיומנויות, לא רק מטפח צמיחה אישית אלא גם מועיל לחברה על ידי שיפור איכות העבודה. בין אם מדובר בהשתתפות בכנסים בתעשייה, בתוכניות הכשרה דיגיטליות או בסלילת נתיב להתקדמות בקריירה, השקעה בצמיחת העובדים שלכם תגרום להם לרצות להשקיע בחברה לאורך זמן.

3.הטמעת מערכת ניהול עובדים חזקה

בכל הנוגע לשימור עובדים, אחד הכלים היעילים ביותר העומדים לרשותכם הוא מערכת ניהול משאבי אנוש חכמה. מערכות אלו אינן מיועדות רק לדיווח נוכחות או גיוס עובדים; הן מציעות מגוון פונקציות שיכולות לסייע באופן משמעותי בשימור העובדים שלכם:

  • משוב בזמן אמת: עובדים יכולים לקבל משוב מיידי על הביצועים שלהם, מה שמאפשר להם להסתגל ולהשתפר ללא הרף.
  • מיפוי מיומנויות: המערכת יכולה לזהות את הכישורים והכישרונות ברחבי הארגון, ומאפשרת לכם למקם עובדים בתפקידים שבהם הם יכולים לזרוח.
  • מעורבות עובדים: תכונות אינטראקטיביות שונות יכולות להשאיר את העובדים מעורבים ולהעלות את המוטיבציה שלהם.
  • ניתוח נתונים: ניתוח משאבי אנוש יכול לזהות דפוסים הקשורים לתחלופת עובדים, ולספק תובנות מעשיות שיכולות להנחות אסטרטגיות שימור.

4.זהו ותגמלו על ביצועים

עצם קבלת תלוש משכורת אינה עוד מניע מספק עבור רוב העובדים. תרבות של הכרה גורמת לעובדים להרגיש מוערכים ומטפחת נאמנות. הכרה בעבודתם של העובדים יכולה לבוא בצורות שונות – בונוסים, קידום, או אפילו ציון לטובה בפגישות צוות ואירועי חברה.

5.שמרו על איזון בין עבודה לחיים האישיים של העובדים 

עובדים שעובדים יותר מדי שעות נוטים יותר לחפש הזדמנויות במקומות אחרים. עודדו איזון בין עבודה לחיים האישיים של כל עובד באמצעות שעות עבודה גמישות, אפשרויות עבודה מרחוק ועומס עבודה סביר. עובד לחוץ אינו עובד פרודוקטיבי, ודחיקת הצוות שלכם לקצהו תוביל בסופו של דבר לשחיקה ולעזיבה.

6.ערכו ראיונות עזיבה

בעוד שהמטרה היא למזער את תחלופת העובדים, כאשר עובד עוזב את החברה, השתמשו בזה כהזדמנות ללמוד ולהפיק לקחים. ערכו ראיונות עזיבה יסודיים כדי להבין מדוע העובד בוחר לעזוב ומה ניתן היה לעשות כדי לגרום לו להישאר בחברה. התובנות שתקבלו מראיונות אלה עשויות להיות חשובות בעיצוב מחדש של אסטרטגיות שימור העובדים שלכם.

לסיכום

יש פתגם שאומר שעובדים לא עוזבים חברות; הם עוזבים מנהלים. אמנם מדובר במשפט קצת פשטני, אבל יש אמת באמירה הזו. הוא מדגיש את התפקיד הקריטי שארגון והנהגתו ממלאים בשימור עובדים.

שימור יעיל אינו רק באחריות מחלקת משאבי אנוש אלא צריך להיות מאמץ משותף של כלל החברה. על ידי יישום השיטות שציינו – מיצירת תקשורת שקופה ועד לשימוש במערכת ניהול עובדים מתוחכמת – לא רק תשמרו על העובדים הטובים ביותר שלכם אלא גם תיצרו סביבה שבה אנשים נהנים לעבוד.

בנוף התחרותי של היום, שבו יש ביקוש רב לאנשי מקצוע מיומנים, השקעה בשימור העובדים הטובים שלכם אינה רק מועילה אלא חיונית במיוחד לצמיחת החברה ולהתנהלות טובה ויעילה יותר. 

לכן, אם עוד לא התקדמתם למערכת ניהול עובדים חכמה, זה הזמן ליצור איתנו קשר ולהכיר את המערכות החכמות של חברת נילוסופט. אנו משווקים מגוון תוכנות ניהול עובדים, ניהול נוכחות, גיוס עובדים ועוד. כל המערכות שלנו מבוססות על הטכנולוגיות המתקדמות ביותר ומציעות מגוון רחב של כלים, תכונות ופיצ'רים לניהול יעיל ואיכותי יותר.

עם שימוש בטכנולוגיות למידת מכונה ובינה מלאכותית, שלל אוטומציות, דשבורדים נוחים וברורים ועוד, תוכלו להיות בטוחים שאתם מנהלים את כל תחום משאבי האנוש כל החברה שלכם באופן הטוב והיעיל ביותר. 

לקבלת ייעוץ והתאמה של המערכת שלנו לצרכים שלכם, צרו איתנו קשר