המאמר נכתב באדיבות דליה לוי – בעלים של חברת כוח אדם לתעשייה והדרכות בתחום מפעילי הציוד מכני הנדסי RTL

לחברת Niloossoft התוודעתי לפני כ-3 שנים. מערכת Hunter HRMS– מערכת מתקדמת לניהול כוח אדם אשר ברשותם, הינה נוחה, ידידותית, משתלמת ובעיקר מהירה בעבודה וקלה ללמידה. אבל לא בגלל זה אנחנו עם נילוסופט, אכן נכנסנו בגלל המערכת אבל נשארנו בגלל ההון האנושי, המענה האישי הזמין, החדשנות השיתוף, הניסיון  והייעוץ.

כל פעם מחדש הופתעתי מנילוסופט. כבר בהתחלה, הבנתי שהעובדה שנילוסופט לא מבקשים "דמי התקנה", עלות להדרכה והתחייבות שנתית – אלא נשארים כי באמת טוב הינה נכונה!

למרות נוחות וידידותיות המערכת , הוזמנו להדרכה בחברה ,שם התוודענו לכל אנשי הצוות וליכולות המערכת לעבודה נכונה לחסכון בזמן, מה שאצלנו חברות ההשמה זה גורם מכריע להצלחה.

באחד משיחותי עם ליאה מנילוסופט, שיתפתי אותה בחוויית הגיוס ובקושי למצוא נשים לתעשייה. כאחת אשר נחשפת לאין ספור משרות, ליאה מיד הרימה את הכפפה ובקשה ממני לכתוב את תוכן השיחה שלנו וכך נולד המאמר.

אז לנשים שבינכן ….

לאחרונה פרסמתי מודעה למנהלי ייצור בחברה הנדסית המובילה בתחומה. החברה טובה, המשרה נחשקת, התנאים מעולים – רכב, שכר מצוין ושעות העבודה הינן משמרת יום בלבד. מתוך מאות הפונים לא הגיעו כלל פניות מנשים מלבד מועמדת אחת שמיד זכתה בראיון. והשאלה הנשאלת היא מדוע נשים איננן רוצות משרות תעשייתיות? כי התעשייה מצידה מאוד רוצה נשים.

האם אנחנו עדיין מקובעים כי הנדסאי מכונות/איש הידראוליקה/מכונאי/חשמלאי שמור רק לגברים? מדוע במכללות הטכנולוגיות עדיין אחוזי הנרשמות למגמות אלו נמוך? האם אנו מאמינות כי מקצועות אלה "קשים" פיזית או שמא החשש כי בתחומים הללו אין משרות אם? האם יש בעיה לנו כנשים לנהל מסגריה, מכונות או רצפת ייצור?

בעברי, הייתי שכירה במקצוע "גברי" – מכשירנית/חשמלאית מטוסים או בשפה היותר מוכרת חמ"מנקית. מעולם לא נתקלתי בקושי למצוא עבודה, להפך, נשים במקצועות "גבריים" מצליחות לא פחות. אולי הסיבה היא כי זה חדש ומעניין לשמוע אשה בניהול מו"מ בהידראוליקה. אבל בעצם מה זה משנה הסיבה?

ניקח לדוגמא את הממשלה האחרונה שם מתחיל תהליך, יש נשים בתפקיד שרות ובכנסת האחרונה הייתה עלייה משמעותית בנשים, לא אופטימאלי, אבל יש התקדמות. גם בבנקים ובאוניברסיטאות, אבל בעוד שבאקדמיה הבוגרות נאבקות בשוק העבודה, בתעשייה הן מחוזרות, מוערכות ומצליחות.

אגב לא מאוחר, כמעט כל ניסיון במכירות וקצת רקע טכני יכול להניב משרת מכירות נדרשת. ויש משרות רבות לאנשי/נשות מכירות טכניים בארגונים מובילים.

בטוח שלא הכל ורוד ותמיד ימצא מעסיק בעל דעות קדומות וחשוכות שעדיין מסוגל לחשוב שיש תחומים השייכים רק לגברים, לשמחתי הרבה אין לנו שום לקוח כזה.

שימו לב כי הגברים מצדם, לא מהססים לפלוש לתחומים שהיו בעבר נחלותינו הנשים כגון עיצוב שיער, עיצוב אופנה, גנן/נת , שף ועוד והם נוחלים הצלחה.

 אני מקווה שאין ארגון שבו יש "אפליה בתעסוקה לגברים" שכן אסיים במשפט המפורסם של מרגרט תאצ'ר:

"If you want anything said, ask a man. If you want anything done, ask a woman"
― Margaret Thatcher